Ogród marzeń – o czym warto pamiętać?

https://ciechagro.pl/pl/produkty/srodki-ochrony-roslin/zaprawy-nasienne PODŁOŻE do pelargonii

Prawie każda osoba posiadająca kawałek ziemi przy domu decyduje się na posadzenie roślin ogrodowych. Razem z trawą mogą one stworzyć naprawdę imponującą przestrzeń, która może być oazą spokoju dla wszystkich domowników. Samo sadzenie i późniejsza pielęgnacja ogrodu nie należy jednak do najłatwiejszych zajęć. W związku z tym powinniśmy dokładnie rozważyć kilka kwestii oraz zastanowić się czego tak właściwie będziemy od naszego ogrodu oczekiwać. Jedni mogą preferować przewagę roślin i kwiatów ozdobnych, które będą przyciągały wzrok, inni z kolei nie wyobrażają sobie ogródka bez drzew orzecha, brzoskwini lub jabłka. Poza tym, ogród daje też możliwość uprawiania ulubionych warzyw i owoców – pomidorów, malin czy truskawek oraz ziół.

Decydując się zatem na sadzenie konkretnych gatunków warto wziąć pod uwagę ich specyfikę, właściwości oraz przede wszystkim warunki potrzebne do wzrostu. Tylko poprzez uwzględnienie kwestii oświetlenia, nawożenia lub odpowiedniej gleby będziemy bowiem w stanie zagwarantować roślinom spokojny rozwój. Marząc, a w efekcie zabierając się aktywnie za planowanie własnego ogrodu, warto jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Dzięki nim uda nam się uniknąć stresu, wpadek oraz zmarnowania pięknych gatunków.

  • Projektowanie zamiast sadzenia – to właśnie projektowaniem powinniśmy zająć się, zanim w ogóle przystąpimy do kupna oraz sadzenia konkretnych roślin. Wybór gatunków powinien być dyktowany nie tylko naszymi walorami estetycznymi, ale też warunkami świetlnymi oraz glebą.

    Poza tym, dobrze jest zaplanować rozmieszczenie danych roślin, ponieważ można będzie uniknąć dzięki temu późniejszego przesadzania. Wiele gatunków bardzo tego nie lubi i w efekcie może nawet zmarnieć.

  • Odstęp między roślinami – błędem, który bardzo często popełniany jest przez amatorów ogrodnictwa jest zbyt gęste sadzenie roślin. Nie myślą oni o zieleni w perspektywie miesięcy lub lat, co powoduje, że dochodzi do momentu, gdy rośliny nie mają miejsca do dalszego wzrostu. Warto zatem już podczas pierwszego sadzenia zakładać jaką wielkość mogą osiągnąć w ciągu kilku lat, co pozwoli nam na zachowanie porządku i przejrzystości ogródka.
  • Grupy o podobnych wymaganiach – aby ułatwić sobie pielęgnację zieleni w ogrodzie, dobrze jest sadzić obok siebie roślin o podobnych wymaganiach.

    Dzięki temu nie tylko nie będziemy mieli trudności z ich uprawą, ale też będą one miały świetne warunki do wzrostu. Tworzenie oddzielnych obszarów o specyficznych wymaganiach jest bardzo dobrą praktyką, która uczy nas nie tylko dużej różnorodności roślin, ale też sposobów jej aranżacji.

  • Różnorodność i umiar – projektując swój ogród pamiętajmy przede wszystkim o tym, by balansować między sobą te dwie wartości. Przede wszystkim dobrze jest sadzić obok siebie kontrastujące rośliny, ponieważ dzięki nim ogród będzie wyglądał interesująco cały czas. Mogą one mieć różny kształt, kolor kwiatów, a także okresy kwitnienia. Należy jednak również pamiętać o tym, by zachować w tym wszystkim pewien umiar i ogładę.

    Przesadzając z ilością efektownych roślin sprawimy bowiem, że ogród będzie zbyt jaskrawy i krzykliwy.

.