Jakie zagrożenia niesie internet

Dzieci od najmłodszych lat korzystają z internetu, co jest dla nich tym łatwiejsze, że wiele z nich posiada własne telefony komórkowe z dostępem do wirtualnego świata. Dlatego też, od samego początku warto uczulać dzieci, co może być zagrożeniem, na co zwracać uwagę i czego nigdy nie powinny robić podczas korzystania z internetu. Im szybciej je tego nauczymy, tym większa będzie szansa, że uda im się korzysta z tej technologii bez narażania się na niebezpieczeństwo.

Umiejętność powiedzenia – stop

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że internet może niesamowicie wciągać. Tutaj zawsze znajdzie się coś ciekawego do obejrzenia, posłuchania, przeczytania, a to oznacza, że musimy sami powiedzieć sobie dość, tak aby całkowicie nie zatracić się w tym świecie i nie ignorować tego, co niesie ze sobą świat rzeczywisty. Oczywiście w przypadku dziecka, to do rodziców będzie należało pilnowanie czasu, jaki dziecko będzie spędzało wpatrzone w komputer czy telefon komórkowy.

Poza tym, warto uczulać dziecko, że nie wszystko w internecie jest przeznaczone dla jego oczu i uszu, a ponieważ zakazany owoc smakuje najlepiej, warto jest ustawić odpowiednie blokady na niektóre strony, jak choćby te, na których można znaleźć treści erotyczne. Taka kontrola rodzicielska może mieć różne stopnie intensywności, które możemy zmniejszać wraz z wiekiem naszego dziecka.

Na co jeszcze uczulać?

Warto także od małego uczyć dzieci, że nigdy nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu.

W internecie bardzo łatwo można się podszyć pod dowolną osobę, podając nieprawdziwe dane, czy przesyłając skradzione zdjęcie jako swoje. Dlatego nie należy podawać w internecie swoich danych, takich jak chociażby adres, jak i nie można wstawiać zdjęć, po których postronne osoby mogłyby określić gdzie mieszkamy. Dodatkowo nie wolno się umawiać przez internet na spotkania, a już tym bardziej nie wolno tego robić bez wiedzy rodziców, bo nigdy nie wiadomo, czy przyjdzie równolatek, czy może dorosły, który chce wyrządzić dziecku krzywdę.

Internet ma wiele do zaproponowania, ale jest także miejscem, w którym dochodzi do różnych nadużyć. Im prędzej zaczniemy z dzieckiem rozmawiać na ten temat, tym większa będzie szansa, że będzie ono potrafiło mądrze i świadomie korzystać z tego narzędzia. Dlatego też, tak ważne jest to, aby odpowiednio do wieku, tłumaczyć dziecku, że poprzez internet także mogą dziać się złe rzeczy.