Czy warto mieć swój ogród?

Kwiaty, rośliny, ale też po prostu kolor zielony mają niebywale cenne właściwości. Koją nerwy, łagodzą stres, a także mogą przyczynić się do zapobiegania depresji. Stąd też właśnie tak wiele osób posiada w swoim domu lub mieszkaniu kwiatki lub też w miarę możliwości próbuje swoich sił ich uprawie na zewnątrz. Oczywiście mieszkańcy bloków mogą skusić się jedynie na balkonowe doniczki oraz rośliny domowe. Z kolei szczęściarze mieszkający we własnych domach bardzo często posiadają także własny ogród. Dużą jego część stanowi zwykle trawnik, a oprócz niego mogą pojawić się zarówno kwiaty, krzewy, drzewa, ale też własne grządki warzyw. Nie da się ukryć, że posiadanie kawałka własnej ziemi daje duże możliwości wszystkim pasjonatom ogrodnictwa. Warto decydować się na ogród przede wszystkim dlatego, że dostarcza on niezwykłych walorów estetycznych. Rośliny produkują tlen, drzewa dają nam owoce, a z grządek zrywać możemy świeże pomidory czy zioła. Co więcej, w okresie letnim to właśnie ogród jest miejscem gdzie najchętniej spędza się czas. Czy to na fotelu, krześle czy też na hamaku pod rozłożystym drzewem – przebywanie na łonie natury zawsze dostarcza nam nie tylko pozytywnej energii, ale przede wszystkim uspokaja i wycisza. Dodatkowo lepiej się dotleniamy, co może być istotne szczególnie dla osób, które nie przepadają za uprawianiem różnych sportów. Ogród to oaza spokoju, miejsce spotkań z najbliższymi oraz piękne widoki i dary natury.

O czym pamiętać decydując się na ogród?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że samo zasadzenie ogrodu nie sprawi, że będzie on cały czas piękny i niezwykły. Troska o ogród to obowiązki z nim związane, które niekiedy mogą zajmować w ciągu dnia naprawdę dużo czasu. W okresie letnim niezwykle ważne jest regularne podlewanie, tym bardziej gdy bardzo rzadko pada deszcz. Dodatkowo raz lub dwa razy do roku powinno się rośliny nawozić, a przy każdej okazji sprawdzać ich stan i w razie potrzeb leczyć. Posiadacze pięknego zielonego trawnika również mają dużo pracy. Zwykle jest jej oczywiście najwięcej w momencie samego siewu i wzrostu. Jednakże, warto w ciągu lat starać się go regularnie nawozić i nawadniać, ponieważ dzięki temu zawsze będzie miękki i gotowy, by biegać po nim boso. Ogród to jednak nie tylko rośliny. Ważne jest również to, by był dobrze ogrodzony czy też posiadał wygodne ścieżki, taras czy altankę. Meble ogrodowe odgrywają bez wątpienia niezwykle istotną rolę, ponieważ to między innymi właśnie one wpływają na to, ile czasu będziemy spędzać na zewnątrz. Warto zatem zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni podwórka. Oprócz wygodnych krzeseł, należy zatroszczyć się o duży stół, a także zadaszenie. Dzięki niemu będzie można bowiem korzystać z uroków ogrodu nawet w deszczowe dni.

Poza tym, można zainwestować także w zasłony chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym, dzięki którym na zewnątrz możemy spędzić latem nawet cały dzień.