Internet dobry czy zły?

Od wielu lat trwa dyskusja czy internet jest dobry czy zły. Czy niesie on ze sobą więcej dobrego czy złego, czy uzależnia i co więcej, od jakiego wieku można pozwolić dzieciom, aby z niego korzystały. Prawda jednak jest taka, że w przypadku internetu, tak jak i w przypadku wielu innych rzeczy, prawda często leży gdzieś pośrodku. Tylko od nas będzie zależało, czy korzystanie z takich zdobyczy technologicznych przyniesie nam więcej dobrego czy złego.

Zwolennicy i przeciwnicy

Jak praktycznie przy każdej rzeczy będziemy mieli tutaj zwolenników i przeciwników korzystania z internetu. Jedni będą podnosili kwestię łatwego dostępu do różnych informacji, możliwości robienia zakupów bez wychodzenia z domu, dodatkowo jeszcze będą też wskazywali na możliwość kontaktowania się z bliskimi, którzy znajdują się setki kilometrów od nas, jak i na fakt, że wiele firm korzysta z internetu, pozwalając na pracę zdalną.

Co więcej, dzięki internetowi można szybciej i łatwiej dotrzeć do większej grupy potencjalnych klientów, a dodatkowo jeszcze można to zrobić przy niewielkim nakładzie finansowym. Z drugiej jednak strony możemy spotkać się z osobami, które uważają, że internet jest zły, że jest niebezpieczny, bo niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jeśli nie będziemy ostrożni możemy spotkać się z różnymi oszustwami, które spowodują np. utratę pieniędzy na koncie bankowym. Dodatkowo też nigdy nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu i do czego zechce wykorzystać informacje, które od nas uzyska. Nie mówiąc już o tym, że internet może uzależniać i odciąć nas od świata rzeczywistego, bo ciągle można znaleźć w nim coś ciekawego.

Jak to w końcu jest?

Tak naprawdę jedni i drudzy mają trochę racji. Internet niesie ze sobą wiele dobrego, ale jednocześnie też, wiąże się z nim wiele zagrożeń. Najważniejsze więc jest to, aby zdawać sobie sprawę z tego, co złego może nas tam spotkać i wiedzieć, jak się przed tym bronić. Jeśli będziemy z internetu korzystać rozważnie, chroniąc nasze dane osobowe, jeśli będziemy korzystać z różnych zabezpieczeń i będziemy jak najmniej mówili o sobie, to może się okazać, że będziemy mieli szczęście poznać tylko dobrą stronę internetu. Internet nie jest tak do końca zły, podobnie jak świat rzeczywisty niesie wiele wspaniałych możliwości, ale też i zagrożeń. Najważniejsze jest to, aby zdawać sobie sprawę z tych drugich i dokładać starań, aby ich unikać.

Może się okazać, że wbrew pozorom będzie to łatwiejsze niż mogliśmy przypuszczać.