Ogród na balkonie – przydatne wskazówki i porady

www.izabelakopec.pl

Piękny ogród na balkonie to rozwiązanie szczególnie dla osób mieszkających w blokach. Stąd też to właśnie oni powinni zainteresować się uprawą balkonowej zielni. 1. Określ warunki na balkonie – jest to zdecydowanie najważniejszy i kluczowy punkt organizacji balkonowego ogrodu. Zanim zaczniemy zastanawiać się nad konkretnymi roślinami i ich aranżacją, wpierw powinniśmy ocenić możliwości własnego balkonu.

Jaki jest jego metraż, na którą stronę świata wychodzi, a także jakiej intensywności światła słonecznego można się na nim spodziewać ciągu roku. Pod uwagę trzeba wziąć również chociażby rosnące nieopodal drzewa, które mogą czasem przysłaniać nasz balkon przed promieniami słonecznymi. Dopiero po dokładnym przeanalizowaniu warunków na naszym balkonie powinniśmy wziąć się za dobór roślin. 2. Wybierz rośliny pasujące do warunków – wiedząc już czego można się spodziewać w ciągu roku na naszym balkonie jesteśmy w stanie zakupić takie rośliny, które z pewnością uda nam się utrzymać w dobrej kondycji.

W związku z tym w przypadku wysokiego położenia balkonu lub występowania silnych wiatrów na pewno powinniśmy postawić na nieco niższe gatunki roślin. Oczywiście nie chcąc rezygnować z tych wyższych możemy zdecydować się na postawienie przegrody lub parawanu. Dzięki temu ochronią one rośliny przed łamaniem, jednakże mogą też nieco ograniczać dostęp światła słonecznego. Oprócz zieleni jednorocznej, wiele osób chce jednak inwestować w rośliny wieloletnie. W takich przypadkach należy przede wszystkim uwzględniać dużą odporność na mróz roślin oraz tempo wzrostu, które powinno być raczej wolne.

3. Postaw na odpowiednie pojemniki – w uprawie roślin wbrew pozorom równie istotne są też pojemniki, w których są przechowywane. O ile dla roślin jednorocznych lub kilkuletnich nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, jest kluczowe przy sadzeniu gatunków wieloletnich. Dla nich świetnie sprawdzi się duża zaimpregnowana drewniana skrzynia, wiklinowy kosz lub też mrozoodporna donica ceramiczna. Warto inwestować w dość większe pojemniki, które starczą roślinie nawet na kilka lat.

Dodatkowo, dobrze jest zabezpieczyć je styropianem, który sprawi że roślina będzie odporna na mróz nawet przez wiele lat. 4. Podłoże i nawadnianie – konkretne gatunki roślin, bylin czy warzyw mogą wymagać innego podłoża. W związku z tym wybierając się na zakupy ziemi należy wziąć to pod uwagę i zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne rodzaje gleby. Warto również inwestować w te, wzbogacone nawozami, ponieważ dzięki temu nie będziemy musieli często zasilać naszych roślin.

Balkonowy ogród z pewnością będzie wyglądał bajecznie kiedy tylko postawimy na odpowiednią pielęgnację zieleni, w skład której wchodzi właśnie nawożenie i nawadnianie. Wiele osób, bardzo często z braku czasu, decyduje się na systemy nawadniania automatycznego. Wybierając odpowiedni program działania jesteśmy bowiem w stanie zapewnić roślinom dobre nawodnienie nawet w okresie naszej nieobecności.