Jak dobrze zaplanować instalację elektryczną w domu?

Rozplanowanie instalacji elektrycznej w naszym domu jest niezwykle ważne, dlatego warto podejść do tego wszystkiego z głową. Istotne jest bowiem, by instalacja była rozprowadzona w sposób praktyczna – wszystko oczywiście po to, by zadbać zarówno o aspekt bezpieczeństwa, jak i wygody mieszkańców. Biorąc to wszystko pod uwagę należy więc odpowiednio wcześniej zaplanować między innymi rozkład pomieszczeń czy nawet to, jak zostaną one urządzone. O czym powinniśmy więc pamiętać? Trzeba przede wszystkim pomyśleć, w jakich konkretnie pomieszczeniach będziemy korzystać z urządzeń elektrycznych (i o jakiej mocy będą to urządzenia). Warto także zastanowić się nad tym, gdzie zostanie rozmieszczone oświetlenie stałe.

Sama instalacja elektryczna to kilka elementów, które tworzą cały system – są to rozdzielnica elektryczna, obwody instalacji, wyłączniki, gniazdka elektryczne oraz puszki. I tak, znając liczbę gniazdek oraz włączników, dużo łatwiej będzie nam ustalić, ile tak w zasadzie obwodów prądu będzie nam potrzebne. Warto przy tym pamiętać, że im więcej obwodów, tym bezpieczniej dla domowników – awaria jednego obwodu nie spowoduje bowiem tego, że cały dom pogrąży się w całkowitych ciemnościach. Bardzo istotne jest również zwrócić uwagę na moc urządzeń, z których będziemy na co dzień korzystać, a które to często pracują jednocześnie – chodzi tutaj na przykład o bojler czy płytę indukcyjną. Warto wtedy stworzyć instalację trójfazową.

O czym pamiętać przy tworzeniu instalacji elektrycznej?

Właściwe przygotowanie się i zaplanowanie instalacji elektrycznej w naszym domu jest niezwykle ważne. O czym jeszcze powinniśmy więc pamiętać? Jednym z najważniejszych elementów całej instalacji jest tak zwana skrzynka, czyli rozdzielnica elektryczna, która to pełni bardzo istotne funkcje – przede wszystkim jako centrum zasilania oraz sterowania. To właśnie w popularnej skrzynce zbiegają się więc wszystkie obwody i to tam znajdują się wszystkie najważniejsze podzespoły. Wśród nich także wyłączniki nadmiaroprądowe, czyli inaczej mówiąc bezpieczniki. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że liczba bezpieczników musi zgadzać się z ilością obwodów.

Za bezpieczeństwo odpowiada również wyłącznik różnicoprądowy, który w razie awarii może uchronić nas przed porażeniem prądem. Sama instalacja elektryczna musi zostać odpowiednio zaplanowana, także względem konkretnych pomieszczeń. Z reguły montaż instalacji zaczyna się więc od korytarza, gdzie zazwyczaj znajdują się przełączniki elektryczne oraz rozdzielnica elektryczna. W łazience z kolei przewody muszą zostać osadzone głęboko w ścianach, a liczba gniazdek dostosowana do naszych potrzeb. Z kolei w kuchni znajduje się spora część urządzeń elektrycznych, które z reguły pracują jednocześnie, a do tego cechują się dużą mocą.

Warto o tym pamiętać, gdyż zbytnie obciążenie instalacji elektrycznej może prowadzić do sporych kłopotów. Koniecznie należy zadbać również o właściwe rozplanowanie gniazdek elektrycznych – tyczy się to zresztą nie tylko kuchni, ale też sypialni czy salonu.