Zimowe prace w ogrodzie

Jeśli myślisz, że zima to okres zupełnej stagnacji w ogrodzie, z całą pewnością jesteś w błędzie. Choć przyroda jest uśpiona, konieczne jest wykonywanie wielu prac w ogrodzie. Wśród nich najważniejsze są odśnieżanie ogrodu oraz pielęgnacja roślin.

W jaki sposób zimą zadbać o swoje rośliny? Opowiemy w kilku słowach. Aby odpowiednio zadbać o swój ogród, pamiętaj, by odśnieżyć miejsca nie tylko pozwalające na dostęp do domu, czy altanki, jak i chodniki, ale i te, w których nadmiar śniegu mógłby wyrządzić krzywdę roślinom. Odśnieżanie warto wykonywać łopatą, zaś otrzepywać krzewy, czy drzewka ze śniegu można zwykłymi grabiami.

To ważna kwestia, która pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek typu połamane gałęzie z powodu ciężaru wywołanego nadmiarem śniegu. Lód usunąć można za pomocą specjalnego skuwacza do lodu, czy też dzięki specjalnym preparatom. To istotne, bowiem pozwoli uniknąć na wiosnę problemów z popękanymi płytkami, czy chodnikami.

Warto zabezpieczyć drzewka i krzewy przed śniegiem specjalnymi słomiankami, siatkami z tworzywa, czy też taśmą ogrodniczą. To sposób na to, by uniknąć połamania delikatnych gałązek naszych iglaków, czy krzewów owocowych. Konieczne jest również usuwanie pozostałości roślin po stopnieniu śniegu, które mogłyby uszkodzić nasz trawnik, czy wpłynąć na jego wygląd. Nie zalecane jest wykorzystywanie swoich drzewek w celach przestrzegania tradycji bożonarodzeniowych, do tego celu lepiej nadadzą się choinki hurt

Warto też zimą podciąć gałązki drzew, czy odrosty drzewek owocowych. Zabiegu tego możemy dokonać przy pomocy sprawdzonego sekatora, czy piły. Pod koniec zimy, warto rozsypać na grządkach kompostownik, co zdecydowanie użyźni glebę i wpłynie na późniejszy rozwój roślin, owoców i warzyw.