Żel pod prysznic czy mydło – co lepsze?

tanie apartamenty

Obecnie, gdy chce się nabyć środki do kąpieli, można spokojnie wybierać między żelami pod prysznic a różnego rodzaju mydłami, dostępnymi w kostkach lub pod postacią płynu. Czy jednak naprawdę nie ma większego znaczenia, czego używa się do mycia? Tradycyjne mydło zostaje przygotowane z soli metali alkalicznych, przeważnie sodu lub potasu oraz kwasów tłuszczowych.

Jest dobre szczególnie do mycia rąk, ponieważ dobrze eliminuje codzienny brud. Nie poleca się go raczej do stosowania podczas kąpieli, ponieważ mocno wysusza skórę, uszkadzając barierę wodno-lipidową (dłonie są często kremowane, więc mydło im nie zaszkodzi, choć w ogóle nie poleca się zbyt częstego mycia).

Nieco inaczej ma się natomiast sprawa z mydłami leczniczymi. Kosmetyki te zawierają substancje, działające przeciwgrzybicznie, nawilżająco czy dezynfekująco.

Stosuje się je zwykle wyłącznie przy konkretnych dolegliwościach. Żele pod prysznic, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej nadają się do kąpieli.

Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku warto jednak zwracać uwagę na skład, w którym powinna znajdować się prowitamina B5, zapewniająca skórze odpowiednie nawilżenie i chroniąca przed jej podrażnieniami. Warto właściwie dobierać kosmetyki do mycia i stosować je w odpowiedni sposób, by zapewnić swojemu ciału możliwie najlepszą pielęgnację.