High Definition Television, czyli telewizja wysokiej rozdzielczości

Telewizja wysokiej rozdzielczości, w skrócie HDTV, to określenie sygnału telewizyjnego, który wyróżnia się rozdzielczością większą niż standardowa. Wyróżniamy kilka odmian takiego systemu wysokiej rozdzielczości.

Prace nad stworzeniem systemu HDTV zaczęto w latach 60. XX wieku w Japonii.

Do pierwszych systemów telewizji wysokiej rozdzielczości zalicza się systemy analogowe. To właśnie w Japonii dokonano uruchomienia pierwszych publicznych systemów analogowych HDTV.

Do tej pory cieszą się tam niezwykłą popularnością, ale nie przeszkadza to w równoczesnym nadawaniu sygnału cyfrowego. W Stanach Zjednoczonych telewizja wysokiej rozdzielczości zyskiwała coraz większą przychylność od 1998 roku.

Natomiast w Europie jeszcze przez dłuższy okres nie była wykorzystywana przy przekazach. Warto wspomnieć o transmisji w 1990 roku Mistrzostw Świata w piłce nożnej we Włoszech, która odbywała się w systemie HD.

Dwa lata później transmitowano w HD Olimpiadę we Francji. Dzisiaj HDTV zdobywa coraz to nowszych zwolenników, a w wysokiej rozdzielczości realizowane są nawet filmy kinowe.